Wkład kominkowy – jaki wybrać?

wkład kominkowy

Wiele osób zadaje sobie pytanie, który wkład kominkowy będzie najlepszy, jednak nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wybór wkładu kominkowego, jak również jego zabudowy zależny jest od indywidualnych upodobań i oczekiwań przyszłego właściciela. Są jednak parametry, na które trzeba zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.

Wybierając kominek trzeba pamiętać, że pełni on nie tylko funkcje estetyczne, ale przede wszystkim grzewcze. Dlatego powinno się zwrócić uwagę zarówno na wygląd, jak również ogólne parametry. Na ich podstawie można ocenić i porównać poszczególne modele, co pozwoli dokonać właściwego wyboru.

Wkłady kominkowe narożne – na co zwrócić uwagę?

Dużą popularnością cieszą się kominki narożne. Prezentują się efektownie we wnętrzach i są dobrze widoczne z każdego miejsca w danym pomieszczeniu. Kominki wprowadzają niesamowity klimat, dzięki którym jesienne i zimowe wieczory są jeszcze przyjemniejsze.

Kominek narożny nie tylko ładnie się prezentuje, ale jest też dodatkowym źródłem ciepła. Może ogrzewać cały dom i wodę użytkową (wtedy musi mieć wkłady kominkowe z płaszczem wodnym). Tak czy inaczej, wkład jest najważniejszym elementem każdego kominka. W celu wybrania najlepszego wkładu kominkowego trzeba zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • moc kominka,
  • sprawność,
  • wymiary wkładu,
  • kształt i wymiary szyby,
  • ilość szyb,
  • sposób i kierunek otwierania drzwiczek,
  • średnie zużycie materiału opałowego.

Jaki wkład kominkowy polecacie?

Zanim dokonamy wyboru warto rozważyć różne rozwiązania. Na początek trzeba porównać różnice pomiędzy kominkiem otwartym a zamkniętym, ponieważ mają one niebagatelny wpływ na funkcjonalność i koszt eksploatacji kominka.

Kominek otwarty ma przede wszystkim wyglądać, a nie grzać. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie pali się często lub w domach, których mieszkańcom zależy głównie na atmosferze, jaką zapewnia kominek.

U tych, dla których aspekty wizualne to kwestia drugorzędna lepiej sprawdzi się kominek zamknięty. Taki kominek skutecznie oddaje do pomieszczenia ciepło powstałe na skutek spalania, a jego sprawność jest zdecydowanie większa niż w przypadku kominka otwartego, co za tym idzie, nie wymaga dostarczenia tak dużej ilości materiału opałowego, aby oddać tę samą ilość ciepła. Dzięki temu kominek zamknięty jest dużo tańszy w eksploatacji niż kominek otwarty.