Pompa ciepła powietrze-powietrze – jak działa i ile kosztuje?

powietrzna pompa ciepła

Pompy ciepła w Polsce nie są jeszcze zbyt dobrze znane, ale ich popularność z dnia na dzień rośnie. Pompa ciepła powietrze-powietrze jest szybka i łatwa w montażu. Na dodatek ter rodzaj pompy ciepła jest tańszy, niż instalacja modeli czerpiących ciepło z gruntu lub wody.

Spora część społeczeństwa jest jeszcze mocno uprzedzona do pomp ciepła, a wszystko za sprawą błędnego przekonania, że nie sprawdzą się one w naszym klimacie. Nowoczesne pompy ciepła z innowacyjnymi konstrukcjami pracują bez zarzutu, trzeba tylko właściwie do potrzeb dobrać model urządzenia a później go ustawić. 

Jak działa pompa ciepła powietrze-powietrze?

Pompa ciepła to pracujące w niskiej temperaturze urządzenie grzewcze, które wykorzystuje do pracy energię cieplną. Pobiera ją z ziemi, wody lub powietrza. Powietrzna pompa ciepła pobiera energię nagromadzoną w powietrzu, by później oddać ją wodzie krążącej w instalacji grzewczej. W czasie pracy w pompie zachodzą liczne procesy fizyczne takie jak sprężanie i rozprężanie, czy parowanie i skraplanie. 

Powietrzna pompa ciepła – cena

Zainteresowany montażem wybranej pompy ciepła w swoim domu musi liczyć się z dość dużymi kosztami. Wydatek związany z zakupem pompy ciepła i jej montażem może wynieść w przybliżeniu 30 tys. zł. Wszystko zależy od rodzaju pompy, jaką wybierzemy – niektóre modele są tańsze, inne droższe, jednak nawet w przypadku najtańszego modelu nie zapłacimy mniej niż 26 tys. zł. 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że pompa ciepła powietrze-powietrze jest najkorzystniejszą opcją ze wszystkich rodzajów pomp, gdyż jej montaż jest dużo prostszy, a przez to tańszy niż instalacja pomp czerpiących ciepło z gruntu lub wody.

Ile prądu pobiera pompa ciepła powietrze-powietrze?

Powietrzna pompa ciepła zapewnia stosunkowo niskie zużycie prądu. Dzięki niej rachunki za ogrzewanie i gorącą wodę mogą być niższe nawet o 80 proc. Pompa ciepła jest napędzana energią pozyskaną ze słońca, która jest darmowa. Płacimy jedynie za jej transport, który odbywa się przy użyciu prądu. Z założenia z każdej 1 kWh zużytej energii wyprodukować można nawet 5 kWh energii cieplnej. Generuje to spore oszczędności, a cała inwestycja zwraca się w ciągu 3-4 lat.

Szukasz dobrej pompy ciepła? Sprawdź ofertę na www.wentor.pl, gdzie znajdziesz serię Mitsubishi Zubadan – rynkowego lidera w zakresie zewnętrznych powietrznych pomp ciepła. Żywotność takich pomp to minimum 25 lat, dzięki czemu zakup zewnętrznej  jednostki Mitsubishi i wybranej jednostki wewnętrznej to inwestycja w lepszą przyszłość.