Piece centralnego ogrzewania

piece centralnego ogrzewania

Systemy centralnego ogrzewania mają za celu zapewnienie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku w okresie zimy. Nierzadko są także używane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Na rynku dostępne są różne rodzaje pieców – wśród najczęściej stosowanych należy wymienić kotły gazowe, olejowe i elektryczne, piece centralnego ogrzewania na pellet i ekogroszek oraz modele wielopaliwowe. Każdy z tych sposobów ogrzewania posiada określone wady i zalety, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na konkretny model pieca.

Kotły gazowe

Kotły gazowe są często wybierane przez mieszkańców domów jednorodzinnych, dla których ważna jest maksymalna bezobsługowość pieca. Gaz jest paliwem stosunkowo tanim, które jest spalane bardzo efektywnie. Dzięki temu piece gazowe osiągają bardzo wysoką sprawność. Ten rodzaj ogrzewania jest ekologiczny i nadzwyczaj czysty – nie generuje popiołu ani pyłu węglowego, a sam piec można zamontować w łazience, pozwalając na obniżenie kosztów budowy dodatkowej kotłowni. Wadą tego typu ogrzewania jest konieczność podłączenia do gazociągu lub zainstalowania specjalnego zbiornika na gaz, zlokalizowanego obok domu.

Piece na pellet

Piece centralnego ogrzewania na pellet to modele cieszące się ciągle rosnącą popularnością. Należą one do jednych z tańszych sposobów ogrzewania domu i wody użytkowej. Pellet jest ekologicznym paliwem odnawialnym o wysokiej kaloryczności i znikomej produkcji popiołu. Piec na pellet nie emituje nieprzyjemnych zapachów, a wyposażony w podajnik – wymaga obsługi raptem raz lub dwa razy w tygodniu. Nie ma potrzeby podłączania go do zbiorczej sieci, niezbędne jest jedynie zasilanie sterownika prądem. Dzięki temu doskonale sprawdza się w miejscach, które nie mają dostępu do sieci gazowej czy ciepłowniczej. Mankamentem tego rozwiązania jest obowiązek okresowego dosypywania paliwa oraz usuwania popiołu, a także konieczność posiadania kotłowni, w której będzie składowany opał.

Piece na ekogroszek

Piece co na ekogroszek umożliwiają stosunkowo tanie ogrzewanie domu. Chociaż początkowy koszt instalacji nie należy do najniższych, jest on rekompensowany późniejszą rozsądną ceną paliwa. Kocioł na ekogroszek wyposażony w podajnik wymaga systematycznego dosypania paliwa oraz czyszczenia paleniska. Poza tym pracuje on automatycznie, samodzielnie dozując opał i podtrzymując płomień. W porównaniu do tradycyjnego węgla, nie wytwarza on również dużej ilości spalin, dzięki czemu jest dość ekologicznym sposobem ogrzewania budynku. Aby móc zainstalować piec na ekogroszek, niezbędna jest odpowiednio duża i wentylowana kotłownia.

Piece wielopaliwowe

Piec wielopaliwowy na opał stały jest obecnie coraz rzadziej używanym sposobem ogrzewania. Ten rodzaj kotła zazwyczaj wymaga regularnego dokładania paliwa oraz wygospodarowania odpowiednio dużej kotłowni, która pomieści samo urządzenie i stosowny zapas opału. Piec wielopaliwowy jest modelem potrzebującym najwięcej uwagi i pracy użytkownika. Opalany węglem lub złej jakości paliwem jest mało efektywny i niezbyt ekologiczny poprzez wydzielanie dużych ilości spalin, sadzy i popiołu.

Kotły olejowe

Kocioł olejowy jest jednym z największych modeli pieców, wymagającym odpowiednio dużej kotłowni. Jest to typ zautomatyzowany i bezobsługowy, nie brudzi, a nierzadko nie wytwarza również spalin. Niestety olej opałowy do kotła jest jednym z najdroższych paliw, a cena samego pieca również należy do najwyższych spośród dostępnych na rynku metod ogrzewania. Pomieszczenie przeznaczone dla pieca musi spełniać wiele różnych wymagań, takich jak wodoszczelność, ognioodporność, a także skuteczność w tłumieniu hałasu generowanego przez urządzenie, przez co cała inwestycja jest bardzo droga.

Kotły elektryczne

Kocioł elektryczny umożliwia ogrzewanie zarówno wody, jak i całego budynku. Źródłem ciepła jest w nim grzałka zasilana prądem elektrycznym. Im więcej ciepła potrzebujemy, tym więcej grzałek zostanie zainstalowanych w piecu. Kotły elektryczne to urządzenia bezobsługowe, które mogą współpracować z ogrzewaniem podłogowym i tradycyjnymi grzejnikami. Są one tanie i ekologiczne, zajmują mało miejsca, nie wymagają budowy komina ani specjalnej kotłowni. Jednocześnie ich wadą jest dość wysoki koszt bieżącej eksploatacji, w konsekwencji czego nie cieszą się one zbyt dużym powodzeniem.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych pieców, służących do centralnego ogrzewania domu i wody użytkowej. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem są kotły gazowe oraz na pellet. Są to urządzenia ekonomiczne, bezobsługowe lub wymagające niewielkiego nakładu pracy, a także przyjazne dla środowiska. Ważną zaletą tych nowoczesnych pieców jest także sposobność sterowania nimi za pomocą smartfona. Dzięki tej technologii, możliwy jest nadzór i zarządzanie ogrzewaniem z dowolnego miejsca na świecie, bez konieczności osobistych wizyt w kotłowni.