Piec na pellet – czy warto?

Mimo coraz poważniejszych restrykcji dotyczących sposobów domowego ogrzewania wybór ciągle się poszerza. Jedną z popularniejszych metod ogrzewania jest piec na pellet. Czy faktycznie to rozwiązanie aż tak dobre, jak niektórzy twierdzą?

W dobie walki z wszechobecnym smogiem do pelletu bardzo szybko przylgnęło określenie „ekologiczny węgiel”. Pellet to nic innego jak materiał opałowy, powstały w wyniku sprasowania surowca, którym przeważnie są odpady drzewne, takie jak trociny czy wióry. Pod wpływem wysokiego ciśnienia zamieniane są w granulat cechujący się wysoką kalorycznością, sięgającą nawet 19 MJ/kg. Pellet łączy zatem dwie najważniejsze cechy dobrego opału – jest przyjazny środowisku, a przy tym wydajny. W przeciwieństwie do węgla zostawia też dużo mniej popiołu. Wynika to z faktu, że w porównaniu z paliwem kopalnianym przeważnie jest znacznie suchszy. Pellet pakowany w 15-kilogramowych workach jest również wygodniejszy do użytkowania w domowych warunkach. Przykładowo gdy piec na pellet często znajduje się wewnątrz budynku, tuż przy pomieszczeniach mieszkalnych.

Gdzie sprawdzi się pellet?

Z powodu swoich właściwości pellet wykorzystywany jest przede wszystkim w domach jednorodzinnych. W porównaniu z węglem jest bardzo czysty, a mała ilość popiołu (3–5%) sprawia, że utrzymanie porządku jest łatwiejsze. Podczas spalania nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje ani nieprzyjemny zapach. W procesie produkcji węgla stosuje się wiele zabiegów mających na celu podniesienie wydajności i masy tego paliwa. Natomiast w przypadku pelletu nie jest to konieczne. Ponieważ pellet to jedynie sprasowany w brykieciarce surowiec. Zanieczyszczone paliwo nie tylko szkodzi środowisku, ale też może doprowadzić do awarii pieca, np. zapychając podajnik popiołu. W przypadku pelletu takie zagrożenie jest minimalne. Wreszcie należy zwrócić uwagę na aspekt finansowy. Inwestycja w piec na pellet szybko się zwraca z racji niskich kosztów samego paliwa. To przekłada się na obniżenie comiesięcznych wydatków na ogrzewanie domu.

Minusy instalacji pieca na pellet

Jedynym aspektem, który może poddać w wątpliwość wybór ogrzewania na pellet, jest koszt pieca oraz dostosowanie instalacji. Warto jednak pamiętać, że jest to jednorazowy zakup, który będzie zwracał się z czasem. Rekompensatą poniesionych wydatków jest też komfort użytkowania pieca na pellet. Nie ma potrzeby ciągłej kontroli procesu spalania, ponieważ za funkcjonowanie pieca odpowiada elektronika. Po stronie obowiązków użytkownika jest jedynie dostarczanie granulatu do zasobnika, skąd urządzenie samo pobiera niezbędną ilość paliwa. Zaawansowane, nowoczesne piece na pellet mogą być sterowane przy pomocy urządzeń mobilnych. Z łatwością możemy ustawiać i regulować temperaturę przez telefon, czy inne urządzenie z dostępem do internetu.