Nowoczesne kominki

Kominek nie od dziś pełni nie tylko funkcje użytkowe, ale i estetyczne. Wybór danego modelu uzależniony jest od tego, która z nich jest dla nas kluczowa. A jest on szeroki – podstawowy podział, z jakim można się spotkać, bazuje na trzech typach kominków, a są to: kominek powietrzny, kominek z płaszczem wodnym i biokominek. Obok kominków wkładowych występuje też tradycyjny kominek otwarty. Ze względu jednak na jego nieefektywność w zakresie ogrzewania, uciążliwe dymienie w pomieszczeniu i ryzyko wystąpienia pożaru, obecnie rzadko znajduje on zastosowanie, a jeśli już- stanowi raczej dekorację wnętrza, aniżeli źródło ciepła w domu. 

O kominkach słów kilka…

  • Kominek powietrzny opiera swoje działania na przekazywaniu ciepła do otoczenia. Dzięki, znajdującemu w tym przypadku zastosowanie, tzw. systemowi DGP nagrzane powietrze rozprowadzane jest po całym budynku, czyniąc to rozwiązanie efektywniejszym.
  • Kominek z płaszczem wodnym jest rozwiązaniem pozwalającym na ogrzanie budynku za pośrednictwem grzejników lub poprzez ogrzewanie podłogowe. Umożliwia też ogrzewanie wody użytkowej. Podobnie jak kominek powietrzny sprawdzi się świetnie w przypadku domów jednorodzinnych. 
  • Biokominek jest opcją, dedykowaną w szczególności tym, którzy mieszkają w bloku mieszkalnym. Nie wymaga bowiem połączenia z przewodami kominowymi. Stanowi on ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, gdyż efektem spalania wykorzystywanego w nim biopaliwa jest głównie para wodna. Co więcej, zainstalowanie biokominka pozwala na osiągnięcie pożądanych efektów zdrowotnych, dzięki arometerapii.

Moc kominka

Kluczowym przed podjęciem decyzji o wyborze danego kominka jest obliczenie ilości ciepła, którą należy wytworzyć na potrzeby budynku. Istotne w tym przypadku jest pojęcie mocy nominalnej, wskazującej na uśrednioną ilość kW możliwą do wytworzenia przy sugerowanym zużyciu paliwa. Zakłada się, że 1 kW jest wystarczający do ogrzania 25m 3. Moc kominka jest tym większa, im większa jest jego komora spalania. 

Drewno czy pellet?

Pellet stanowi efekt poddania trocin ciśnieniu o wysokiej wartości. Wyglądem przypomina niewielkie, kilku- lub kilkunastomilimetrowe walce, dzięki czemu jest poręczniejszy niż drewno w zakresie transportu i przechowywania. Charakteryzuje się też równomiernym spalaniem i wykazuje znaczną przewagę nad drewnem, biorąc pod uwagę kryterium wilgotności. Nadto jego zdolność grzewcza jest wyższa niż w przypadku drewna. Nowoczesne kominki na pellet wymagają znacznie mniej wysiłku, jeśli chodzi o ich czyszczenie niż kominek na drewno. Wynika to z niskiej zawartości pyłu w tym paliwie. Jest to też rozwiązanie ekologiczne. Kominek na pellet podczas procesu spalania nie zwiększa bowiem ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Produkuje go tyle, ile drzewo podczas swojego cyklu życia. 

Jak wynika z powyższego pellet wykazuje szereg cech, stanowiących o jego przewadze nad drewnem. Należy jednak podkreślić, że zarówno kominek na pellet, jak i kominek na drewno, dzięki stosowanym obecnie technologiom, pozwalają na osiągnięcie pożądanych efektów w zgodzie ze środowiskiem. Są one bowiem naturalnym źródłem energii i posiadają cechę odnawialności. 

Nowoczesne kominki – Design

Kominek jest też świetnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na stworzeniu we wnętrzu niepowtarzalnej atmosfery, ciepła domowego ogniska i ponadczasowej elegancji. Jego dobór zależy od stylu, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. Inaczej będzie wyglądał kominek w salonie w stylu loftowym, a inaczej kominek w salonie urządzonym w stylu glamour. Ten pierwszy świetnie współgra z prostym, metalicznym kominkiem wolnostojącym (tzw. koza). Podczas gdy z drugim dobrze komponować się będzie np. kominek portalowy.

Jeśli mamy do czynienia z zamkniętym salonem, warto zdecydować się na nowoczesne kominki o panoramicznej szybie. Taki kominek zrobi adekwatne dla pomieszczenia reprezentacyjnego wrażenie. W przypadku otwartego salonu można rozważyć też kominek narożny lub 3-stronny, co pozwoli osiągnąć oryginalny efekt. 

Równie istotne jest umiejscowienie kominka tak, aby tworzył spójną kompozycję z resztą wnętrza, nie konkurując z pozostałymi elementami wystroju. W przypadku występowania w nim obiektu skupiającego uwagę równie intensywnie (np. telewizora), sugeruje się nieumieszczanie go obok kominka, ale na ścianie położonej prostopadle do niego.