Kominki na drewno Kobok – klasa premium

kominki na drewno

Ekologiczne kominki na drewno

Firma Kobok dzięki inżynierskiej myśli i wieloletnim badaniom nad termodynamiką przepływu spalin stworzył najnowocześniejszą oraz najwydajniejszą konstrukcję paleniska, która zapewnia bardzo ekonomiczne i zarazem czyste spalanie drewna. Komora spalania jest zamknięta, dzięki czemu powietrze do spalania pobierane jest wyłącznie z zewnątrz. Wszystkie kominki na drewno spełniają normę Ecodesign 2022. Na konstrukcję producent udziela 7 lat gwarancji.

Ekologiczna farba na palenisku

Wszystkie paleniska kominków KOBOK są piaskowane oraz malowane farbą ekologiczną. Dzięki piaskowaniu powierzchnia urządzenia jest idealnie gładka. Farba na bazie wody a nie rozpuszczalnika podczas jej wypalania wydziela tylko parę wodną i jest bezwonna. Wielu producentów kominków na drewno stosuje tanie i szkodliwe farby, które podczas wypalania wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach oraz niezdrowe substancje. Takie wypalanie dolnych elementów paleniska trwa wiele lat.

Jaką moc grzewczą powinien mieć kominek na drewno

W obecnie budowanych domach nie potrzebna jest duża moc grzewcza kominka na drewno. Pamiętajmy, że 5 czy 7 kW może ogrzać ok. 50-80 m2 lub więcej w przypadku domów pasywnych. Czy kupując kominek do salonu i ogrzewania przyległych pomieszczeń potrzebujemy 14 kW? Nie, nie potrzebujemy. Dodatkowo kupując za duży wkład kominkowy zawsze będziemy mieli niewygrzaną czyli brudną komorą spalania z szybą włącznie. Kupujmy nieprzewymiarowane wkłady kominkowe i cieszmy się czystym spalaniem i pięknym widokiem ognia.

Kominki na drewno – ruszt i szamot

Najbardziej narażony na temperaturę jest ruszt oraz szamot kominka. To one mają bezpośredni kontakt z ogniem. KOBOK wyposażył swoje paleniska w masywny ruszt żeliwny o grubości 18 mm oraz kształtki szamotowe o grubości 50 mm. Na te elementy producent udziela 2-letniej gwarancji. Ciężko znaleźć na rynku ruszt o podobnej grubości. Często ma on około 9 mm. Szamot najczęściej ma grubość 30 mm. A o gwarancji na te elementy kominka można zapomnieć.

Kominki na drewno z radiatorem

Bardzo ważnym elementem wkładów kominkowych są radiatory. Zwiększają one powierzchnię grzewczą wkładu oraz zapewniają stabilność konstrukcji paleniska. Wszystkie wkłady kominkowe KOBOK posiadają radiatory o profilu C, które gwarantują dożywotnią trwałość urządzenia. Bardzo często inne firmy produkujące kominki nie stosują radiatorów. Dlatego przy intensywnym użytkowaniu kominka kończy się to jego deformacją.

kominki na drewno
Kominki na drewno klasy premium

Czyszczenie szyby kominka z czterech stron

Firma KOBOK stosuje w swoich wkładach kominkowych innowacyjny sposób oczyszczania szyby. Powietrze dostaje się na szybę specjalnymi kanałami ze wszystkich stron. Zapewnia to świetne rezultaty utrzymania szyby kominka w czystości. Całe powietrze skierowane na szybę nie jest pobierane z pomieszczenia lecz z zewnątrz specjalnym przyłączem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze kominki na drewno mogą pracować w pomieszczeniach z rekuperacją.

Ile waży kominek na drewno?

Wkład kominkowy tak samo, jak dawne piece kaflowe musi mieć odpowiednią wagę. To od niej zależy długowieczność kominka oraz jego skuteczność oddawania ciepła. Dla przykładu kominek na drewno KOBOK Horizontal 780/500 waży 235 kg. Podobnej wielkości wkład konkurencyjnej firmy waży 145 kg. KOBOK ma większą masę o 69%, to bardzo dużo!

Głębokość paleniska w kominku

Paleniska KOBOK mają ponad 7,5 cm głębokości. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ nie wysypuje się z niego popiół podczas dokładania drewna. Kominki na drewno z płytkim paleniskiem wymagają większej uwagi i częstszego czyszczenia.