Kominek w salonie

kominek w salonie

Kominek w salonie sprawia, że pomieszczenie nabiera ciepłej, przytulnej atmosfery. Urządzenie to powinno łączyć w sobie funkcjonalność z estetyką. Oprócz dodatkowego źródła ciepła, warto by stanowił niebanalną ozdobę aranżacji wnętrza. Jest to zdecydowanie inwestycja na długie lata, zatem warto dokładnie przeanalizować jego zakup. Jak wybrać najlepszy kominek do domu? Na co zwrócić uwagę?

Jaki wybrać wkład do kominka?

To kluczowy element każdego kominka. Powinien być trwały i cechować się dużą odpornością na działanie wysokiej temperatury. Co do zasady, wyróżnia się trzy rodzaje wkładów kominkowych:

  • wkład z płaszczem wodnym – cieszy się rosnącą popularnością. Wysokiej jakości kominek z płaszczem wodnym, pozwala na oszczędzaniu kosztów ogrzewania. Konstrukcja posiada specjalną instalację obiegu wody. Płaszcz wodny nagrzewa się w szybkim tempie, a następnie oddaje ciepło do wężownicy, która nagrzewa wodę w układzie centralnego ogrzewania. Idealny do domu o niewielkiej powierzchni użytkowej. Jest jednak dość kosztowny,
  • tradycyjne wkłady – pasują do każdego stylu, od nowoczesnego, po klasyczny. Służą głównie do ozdoby lub ogrzewania małych pomieszczeń,
  • kominkowe kasety – uzupełniają tradycyjny wkład. Można umieścić je w środku wkładu bez żadnego jego przerabiania. Skutecznie ogrzewają pomieszczenie. Dostępne są kasety tworzone specjalnie na wymiar. 

Jaka moc grzewcza kominka?

Kolejnym ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest moc grzewcza wkładu. Stanowi ona o powierzchni, jaką będzie w stanie ogrzać kominek w salonie. Zbyt duża moc, spowoduje przegrzanie pomieszczenia, z kolei zbyt mała nie zapewnia odpowiedniej ilości ciepła.

Przyjmuje się, że 1kW ogrzewa około 25 m3. Jeśli zależy nam na czystej szybie kominka jak najdłużej, należy utrzymać w nim temperaturę na poziomie około 500°C. Aby mieć pewność, że wkład jest odpowiednio dostosowany do powierzchni użytkowej naszego domu, warto powierzyć tą kwestię wykwalifikowanej firmie kominkowej.

Jaką funkcję ma pełnić kominek w salonie?

Aby wybrać odpowiedni dla siebie kominek, warto zastanowić się, czy ma on pełnić głównie funkcję dekoracyjną, czy ma służyć także jako źródło ciepła. 

Kominek na drewno idealnie sprawdzi się jako dogrzanie pomieszczenia. Dodatkowo wytworzy miłą i przytulną atmosferę, idealną na długie jesienno – zimowe wieczory. Drewno jest zdecydowanie najtańszym paliwem używanym w kominkach.  Można zdecydować się na konstrukcję z otwartym paleniskiem, której koszt jest względnie niski. Tego typu tradycyjne kominki, ogrzewają powietrze jedynie w swoim pobliżu. Większość ciepła ucieka jednak przez komin.

Kominek na pellet to połączenie tradycji z nowoczesnością. Urządzenia te są ekonomiczne i szybko oddają ciepło. Klasyczna forma kominka może być świetną dekoracją wnętrza. Ponadto są odporne na wysokie temperatury i bezpieczne w użytkowaniu. Można kontrolować szybkość ich spalania. Po połączeniu go z systemem kanałów, istnieje możliwość ogrzania całego domu.

Rodzaje kominków narożnych

Jeśli interesują nas nowoczesne kominki i ciekawe rozwiązania, warto wybrać do swojego domu kominek narożny. Wyróżnia się 3 rodzaje tego typu kominków:

  • Kominek rogowy, którego paliwem jest węgiel albo drewno. To rozwiązanie jest ekonomiczne i po podłączeniu do ogrzewania centralnego, wytwarza dużo ciepła.
  • Kominek gazowy, w którym wykorzystuje się gaz ziemny. To paliwo mniej brudzące od stałego, jednak należy podłączyć instalację kominka pod gaz i stale ja kontrolować.
  • Kominek z wkładem, do którego wykorzystuje się specjalnie wyselekscjonwane drewno, które było suszone przez około 2 lata. Taki kominek jest przyjazny dla środowiska, ze względu na niskie emitowanie gazów do atmosfery.
  • Kominek elektryczny – imituje prawidziwy ogień i jest doskonałym rozwiązaniem do bloku.

Wybierając kominek idealny do naszego domu lub mieszkania, warto przemyśleć wszystkie kwestie, aby móc długo cieszyć się jego widokiem, ale także korzystać z ciepła i przytulnego klimatu, które tworzy. Szeroki wybór tego typu urządzeń, pozwala na indywidualne dobranie go do każdej aranżacji wnętrza. W końcu kominek w salonie to serce domowego ogniska, przy którym każdy wieczór może być niepowtarzalny i wyjątkowy.