Kominek na drewno czy na pellet?

kominki na drewno

Osoby, które chciałyby wzbogacić swoje wnętrze o kominek na drewno zastanawiają się, czy takie rozwiązanie się opłaca. Oprócz walorów ekonomicznych, warto pamiętać, że takie rozwiązanie to również ozdoba pomieszczenia. Kominek na drewno tworzy niebywały klimat w długie, jesienne wieczory. Wiele osób decyduje się na budowę kominka właśnie ze względu na wystrój wnętrza, który zostaje wzbogacony o nastrojowe źródło ciepła. 
Kominki na drewno są popularne w budownictwie już od wielu lat. Dlatego rozwój branży sprawił, że na rynku pojawiło się wiele nowych, ciekawych rozwiązań, takich jak np. kominek na pellet. 

Kominek na drewno – zalety i wady

Większość z nas, przed podjęciem decyzji o budowie kominka zastanawia się czy warto. Pomocne może okazać się przyjrzenie się wadom i zaletom takiego rozwiązania. W przypadku kominka, w którym będziemy palić drewnem główne zalety to:

  • ekologiczne źródło ciepła, które jest w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę w całym pomieszczeniu
  • zapach drewna, który niesie się po domu i zapewnia odpowiedni klimat
  • uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. Kominek gwarantuje, że nigdy nie będzie nam zimno w domu (nawet jeśli zabraknie prądu czy gazu)

Oprócz walorów estetycznych warto zwrócić uwagę, że kominek na drewno jest po prostu opłacalny. Jest to najtańsze źródło ogrzewania domu. Według szacunków firm, które zajmują się sprzedażą wkładów kominkowych, przy założeniu, że dom ma wielkość 100 metrów kwadratowych, a okres ogrzewania wynosi 6 miesięcy to całkowity koszt ogrzewania wynosi około 1500-2000 złotych. Taka cena przemawia do osób, które myślą o zamontowaniu kominka ze względu na aspekt finansowy.

Jeśli chodzi o wady kominka na drewno, to są to głównie:

  • aby było ciepło w pomieszczeniu, należy co jakiś czas dokładać drewno do kominka. Brak możliwości automatyzacji procesu, jak w przypadku pieców grzewczych
  • konieczność stworzenia drewutni, która będzie magazynem na drewno potrzebne do palenia
  • obowiązek sprzątania popiołu
  • brak możliwości regulacji temperatury podczas palenia

Kominek na pellet – zalety i wady

Kominek na pellet to dość nowe rozwiązanie, które cieszy się obecnością zwolenników i przeciwników. Wybór takiego surowca grzewczego sprawia, że spalanie jest bardziej efektywne, a wkład kominkowy osiąga większą wydajność. Pellet długo trzyma ciepło i szybko się nagrzewa, więc w teorii jest lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne drewno. Pellet jest eko paliwem, które jest w całości odnawialnym, bardzo wydajnym źródłem energii. Surowiec nie zagraża środowisku, przez co jest częściej wybierany przez ludzi dbających o środowisko. 
Główne zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim:

  • koszt ogrzewania domu- wykorzystywanie takiego produktu pozwala zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy na ogrzewaniu domu
  • małe zużycie granulatu, które przekłada się na mniejszą ilość popiołu
  • większa wydajność, przez co możemy uzyskać ciepło na dłuższy okres czasu. Co za tym idzie nie musimy tak często dokładać do kominka

Choć zalety są spektakularne kominek na pellet nie jest pozbawiony wad. Należy pamiętać, że jest to dość nowe rozwiązanie, a co za tym idzie zakup takiego kominka jest dość kosztowny. Główna wada, która cechuje kominki na pellet to ich cena. Ponieważ znacznie odbiega ona od kwoty, którą musielibyśmy przeznaczyć na tradycyjne kominek na drewno. Choć początkowa inwestycja jest większa, niż w przypadku innych rozwiązań to eksperci podkreślają, że z czasem się opłaca. Wynika to z tego, że koszty eksploatacji takiego kominka są znacznie niższe od innych rozwiązań. Mimo swojej ceny, kominki na pellet są coraz częściej montowane w domach.