Jak wybrać dobry pellet i piec

W nowo powstających domach jednorodzinnych dominującym sposobem na ogrzewanie jest piec na pellet. To ekologiczne paliwo ma coraz więcej zwolenników, jednak aby w pełni cieszyć się z zalet tego rozwiązania, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Wiele osób, decydując się na ogrzewanie domu pelletem, kieruje się świadomością ekologiczną. W porównaniu z dobrze znanym i wciąż powszechnym węglem palenie pelletem jest krokiem w kierunku zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w naszym otoczeniu. Wynika to z faktu, że proces wytwarzania tego ekologicznego paliwa jest znacznie prostszy niż w przypadku węgla. Pellet powstaje niejako mimochodem, z wiórów, trocin czy innych odpadów drzewnych. Jest suszony, prasowany w brykieciarkach i przerabiany na granulat, który następnie trafia do pieca.

Jak wybrać dobry pellet?

Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał pelletu, warto sprawdzić kilka jego najistotniejszych cech. Po pierwsze, dobry pellet wyróżnia się gładką powierzchnią i jednakową wielkością kawałków. Mamy w ten sposób pewność, że produkt powstał z jednego rodzaju surowca, który przed sprasowaniem został odpowiednio wysuszony. Kolejne oznaki wysokiej jakości to nieznaczna zawartość pyłu oraz fakt, że po wrzuceniu do wody granulat w niej tonie. Natomiast kiedy paliwo trafi do pieca, powinno wydzielać przyjemny zapach palonego drewna. Dym jest niemal niezauważalny, a na koniec ilość popiołu nie powinna przekraczać 5%.

Jaki piec wybrać?

Wybierając piec na pellet, uwzględniamy liczbę pomieszczeń, które chcemy ogrzać. W mniejszych budynkach sprawdzi się piec konwekcyjny, który będzie równomiernie rozprowadzać ciepło do wszystkich pokoi. Dla domów średniej wielkości polecany jest piec z jednym, dwoma bądź trzema wentylatorami, które będą przyspieszać rozprowadzanie ciepłego powietrza. Im większa powierzchnia, tym więcej wentylatorów będziemy potrzebować. Piec z płaszczem wodnym będzie przydatny do ogrzania wody bieżącej, w kaloryferach oraz przy ogrzewaniu podłogowym. Atutem tego rozwiązania jest szybkość, z jaką nagrzewa się woda. Piec posiada tzw. płaszcz wodny, dzięki któremu efekt jego działania będzie odczuwalny już w kilka minut. Jeśli chcemy jednocześnie ogrzać wodę użytkową oraz np. podłogówkę, wybierzemy piec wodny z wentylatorem. Decydując się na konkretny model, należy zwrócić uwagę na nominalną moc urządzenia, poziom wydajności oraz emisji spalin. Oczywiście należy też pamiętać o sprawdzeniu, czy sprzęt posiada niezbędne certyfikaty jakości i bezpieczeństwa.