Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Wykorzystanie ciepła z powietrza atmosferycznego to jeden ze sposobów na ogrzanie domu i wody użytkowej. W gronie 3 rodzajów pomp: gruntowej, powietrznej i wodnej, to pompa ciepła powietrze-powietrze jest określana najlepszą. Ponieważ jej montaż jest dużo prostszy, niż pozostałych rodzajów pomp, a co za tym idzie tańszy.
Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, jednak nie jesteś do tego pomysłu do końca przekonany? Poniższe informacje pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła jako dolne źródło energii wykorzystuje dostępne bez ograniczeń i darmowe powietrze atmosferyczne. W domowej instalacji grzewczej pełni taką samą rolę jak piec węglowy, gazowy czy elektryczny. Zatem mówiąc w skrócie, służy do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Co ciekawe, wiele modeli pomp latem wykorzystać można do chłodzenia budynku.

Ile kosztuje pompa ciepła wraz z instalacją? 

Zakup i instalacja pompy ciepła to dość duża inwestycja. Koszty całego przedsięwzięcia mogą sięgać nawet 30 tys. zł. Miesięczny koszt ogrzewania pompą ciepła nie jest już tak wysoki. Pompa ciepła powietrze-powietrze częściowo zasilana jest prądem elektrycznym. Głównie korzystamy z darmowej energii z powietrza, a płacimy tylko i wyłącznie za jej transport, czyli za prąd. Przyjmuje się, że z każdej 1 kWh zużytej energii można wyprodukować do 5 kWh energii cieplnej. Dlatego rachunki za prąd w przypadku ogrzewania domu pompą ciepła nie są wysokie, wynoszą kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dzięki temu inwestycja w pompę ciepła zwróci się już w ciągu 3-4 lat.

Powietrzna pompa ciepła – opinie

Tym, którzy szukają dobrej pompy ciepła polecić można serię Mitsubishi Zubadan. Rynkowego lidera w zakresie zewnętrznych powietrznych pomp ciepła, dostępną w ofercie firmy Wentor. W chwili obecnej są to jedne z najlepszych pomp na rynku, które na tle pozostałych wyróżnia wydajność i niezawodność. Do nowszych domów poleca się zewnętrzną jednostkę Power Inverter. TermoPlus ma w swojej ofercie dwie jednostki wewnętrzne, dzięki którym Zubadan lub Power Inverter może stać się jeszcze lepszą inwestycją dla właścicieli domów.

Zakup i montaż pompy ciepła to inwestycja na kolejnych kilkadziesiąt lat. Co prawda całe przedsięwzięcie sporo kosztuje. Jednak w perspektywie czasu pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i gorącą wodę nawet o 80 procent..