Co to jest moc kominka?

moc kominka

Wybierając kominek trzeba zwrócić szczególną uwagę na moc kominka. Najlepiej wybrać wkład o mocy nie większej niż nominalna. Wyższe moce będą generować też wyższe rachunki, a to mija się z celem przedsięwzięcia. 

Czasem bardziej opłaca się kupić wkład o mniejszej mocy i w momencie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 st. C uruchomić inne ogrzewanie. Takie ogrzewanie domu kominkiem przyniesie największe korzyści.

Kominek z płaszczem wodnym w domu to nie tylko wspaniała dekoracja pomieszczenia, lecz również wspomaganie ogrzewania. Coraz więcej osób decyduje się na kominek wyposażony w płaszcz wodny, który jest równoległym do kotła źródłem ogrzewania domu. Jakie zalety i wady mają kominki z płaszczem wodnym?

Jedną z pierwszych decyzji, jaką przyjdzie nam podjąć wybierając kominek jest to, czy w naszym przypadku lepiej sprawdzi się kominek dekoracyjny czy kominek wolnostojący z płaszczem wodnym ogrzewający cały dom. Dzisiaj skupimy się na tym drugim rozwiązaniu. Podpowiadamy, jakie płyną korzyści z ogrzewania domu kominkiem i ile kosztuje konstrukcja i montaż.

Moc kominka z płaszczem wodnym

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym, który podgrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania, jest świetną alternatywą dla kotła. Co prawda jest nieco droższy niż wkład bez płaszcza ale sprawia, że kominek zamienia się w kocioł. Tak czy inaczej przepisy nakazują, że w budynku wymagającym ogrzewania muszą być urządzenia grzewcze inne niż piece, trzony kuchenne i kominki. Dlatego tak często kominek z płaszczem wodnym zwykle jest podłączony do instalacji c.o. równolegle z kotłem. Warto zastosować takie rozwiązanie w domach ogrzewanych gazem lub olejem opałowym, bo ogrzewanie drewnem będzie wtedy sporą oszczędnością.

Ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym to urządzenie pełniące funkcje dekoracyjne i grzewcze, jednocześnie będące ekonomicznym w użytkowaniu, przez co cena kominka z płaszczem wodnym nie należy do najniższych. Przed zakupem warto jednak założyć, że taki kominek to większa wydajność grzewcza, więc w stosunkowo krótkim czasie inwestycja nam się zwróci.

Koszt zakupu kominka z płaszczem wodnym ze średniej półki to wydatek kilku tysięcy złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt obudowy i montaż kominka z płaszczem wodnym. Całość wynieść może nawet kilkanaście tysięcy złotych.